Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. X

Slnečné okuliare - Informácie

K slnečným okuliarom ako aj k celej problematike okolo slnečných okuliarov sme už od začiatku nášho pôsobenia v tejto oblasti pristupovali so zodpovednosťou nám vlastnou. Slnečné okuliare pre nás predstavovali v prvom rade osobný ochranný prostriedok na ochranu očí pred slnečným žiarením, nie len módny doplnok. Už v roku 2002 sme ohľadne tejto problematiky kontaktovali príslušné ministerstvo, ktoré nás odkázalo na Autorizované laboratórium pre osobné ochranné prostriedky. Zaradili sme sa tak medzi veľmi malé percento zodpovedných predajcov a distribútorov na Slovensku, hoci túto povinnosť mal každý predajca, distribútor či dovozca. Tým sa začala naša dlhodobá spolupráca s týmto laboratóriom, ktorá spočívala v samotných laboratórnych skúškach kvality slnečných okuliarov ale aj v odborných konzultáciách a neustálom vzdelávaní nášho personálu v tomto odbore a problematike ochrany zraku. Aj dnes sú našou každodennou pomôckou pri tvorbe a predaji slnečných okuliarov príslušné normy, ktoré špecifikujú ich fyzikálne vlastnosti – optické, mechanické, fotometrické, klimatické či pevnostné.

Zrak berie človek ako niečo samozrejmé a málokedy si uvedomíme, že zrakom získavame až 80% informácií o vonkajšom prostredí. Ich nositeľom je svetlo, ktoré v rozsahu elektromagnetického vlnenia 380 nm – 780 nm poznáme pod pojmom viditeľné svetlo. Na poškodenie ľudského zraku majú vplyv vlnové dĺžky kratšie ako vlnové dĺžky viditeľného svetla, lebo pôsobia fotochemicky a menia chemickú štruktúru molekúl a majú vplyv na tkanivové zmeny. Ide o vlnenie v rozsahu vlnových dĺžok 315 – 400nm UV-A, 280 – 315nm UV-B a 100 – 280nm UV-C. Hoci je ľudské oko chránené pred priamymi účinkami žiarenia uložením v očnici a riasami, je potrebné ho v oslnivom prostredí chrániť aj osobným ochranným prostriedkom na to určeným – slnečnými okuliarmi.

Raz do roka, zvyčajne v júni, ste vy zákazníci resp. koneční spotrebitelia pravidelne vystavovaní návalom informácií z médií vo forme článkov či krátkych televíznych príspevkov o tom, že začína sezóna na slnečné okuliare, aké modely a tvary sú práve „in“ , či si máte kúpiť slnečné okuliare v optikách alebo postačia aj tie tzv. tržnicové, aká farba „skiel“ je vhodná do auta, kedy začína a končí sezóna pre slnečné okuliare a že určite nesmiete zabudnúť na UV filter. Žiaľ už niekoľko rokov pozorujeme, že obsah, kvalita a kvantita informácií o slnečných okuliaroch takmer každoročne závisia od toho, ktorá loby má práve väčší vplyv.

Radi by sme Vás preto informovali o vlastnostiach našich slnečných okuliarov Optimal s tým, že sme tento článok aktualizovali pre tento rok najmä na základe najčastejších otázok našich zákazníkov ako aj našich postrehov z mediálnych informácií, ktoré odzneli toto leto.

UV filter - UV filter je pre nás samozrejmosťou. Okuliare Optimal sú označované informáciou UV 400 alebo UV 100%. Ľudia si často myslia, že UV 400 je viac ako UV 100%. Ide však o jednotnú informáciu, ktorá hovorí o tom, že pri 400nm bolo nameraných 100% ochrany. UV filter je často prezentovaný ako jedna resp. ako jediná základná informácia a charakteristická vlastnosť slnečných okuliarov. Kvalitné a bezpečné okuliare však musia spĺňať oveľa viac.

Kategória filtra – kategória filtra slnečných okuliarov, ak býva vôbec spomenutá, tak často krát s chybnými alebo zavádzajúcimi informáciami. Norma jednoznačne určuje 5 kategórií filtra s označením 0,1,2,3,4. Kategórie 0,1,2,3 sú na použitie v cestnej premávke a pri riadení vozidiel. Kategória filtra 4 nesmie byť použitá v cestnej premávke ani pri riadení vozidiel. Pre slnečné okuliare Optimal používame kategóriu filtra 3, ktorej použitie je najmä na ostré slnko, na bežné nosenie, na hory, k vode, pri športe a na použitie v cestnej premávke a pri riadení vozidiel. Kategóriu filtra 3 charakterizuje zorník tmavej farby, pričom rozsah činiteľa svetelnej priepustnosti pre túto kategóriu je 8 – 18 %. Pri slnečných okuliaroch s vymeniteľnými zorníkmi používame číry zorník s kategóriu filtra 0, ktorú charakterizuje bezfarebný zorník, pričom rozsah činiteľa svetelnej priepustnosti pre túto kategóriu je 80 – 100 %. Tieto zorníky sú najčastejšie používané napr. pri cyklistike v oblačnom počasí alebo navečer ako ochrana zraku proti vetru, hmyzu, prachu a drobným lietajúcim časticiam. Vymeniteľné okuliare majú často aj oranžový zorník s kategóriu filtra 2, ktorú charakterizuje stredne tmavý zorník, pričom rozsah činiteľa svetelnej priepustnosti pre túto kategóriu je 18 – 43 %. Oranžové zorníky slnečných okuliarov Optimal sa najčastejšie využívajú pri slabšom slnečnom žiarení, alebo pri hmle. Slnečné okuliare s kategóriou filtra 4 sú v Optimale zastúpené modelom 701B, ktorý má naviac bočné krytky na ochranu proti slnečnému žiareniu a vetru. Charakterizuje ho veľmi tmavý zorník, pričom rozsah činiteľa svetelnej priepustnosti pre túto kategóriu je 3 – 8 %.

Použitie okuliarov v cestnej premávke – ako už bolo spomenuté vyššie, na použitie v cestnej premávke a pri riadení vozidiel môžu byť použité slnečné okuliare iba s kategóriou filtra 0,1,2,a 3, ak je splnená podmienka normy o rozpoznávaní signálnych svetiel. Všetky okuliare Optimal na základe laboratórnych skúšok vyhoveli tejto požiadavke a môžu byť použité v cestnej premávke a pri riadení vozidiel. Pri slnečných okuliaroch a otázke vhodnosti použitia slnečných okuliarov pre vodičov je teda dôležitý a určujúci výsledok skúšky – vyhoveli alebo nevyhoveli a nie až tak farebnosť zorníkov.

Sezónnosť okuliarov – slnečné okuliare Optimal sú zaradené ako osobný ochranný prostriedok na všeobecné použitie ochrany zraku pred slnečným žiarením počas celého roka. Pri vývoji počasia, klimatických zmenách, rozsahu slnečných dní v roku je mylné domnievať sa, že sezóna slnečných okuliarov začína v máji a končí v auguste. Aj dni jari, jesene či zimy majú určitý počet slnečných dní, kedy je ochrana zraku pred slnečným žiarením rovnako dôležitá ako v lete. Špecifickou sa v tejto problematike stáva zima, kedy pri slnečnom počasí dochádza k odrazom zo snehu a ľadu aj v nižších polohách. Samozrejmosťou by mala byť ochrana zraku pri pobyte na horách.

Rámy a zorníky - Rámy slnečných okuliarov sú ľahké, pevné, odolné a delíme ich do 3 základných skupín – Optimal Klasik, Optimal Komfort a Optimal Flex. Pre naše slnečné okuliare používame 3 typy zorníkov – polykarbonátový zorník, polykarbonátový polarizačný zorník a polykarbonátový antireflexný zorník. Viac o jednotlivých zorníkoch a rámoch a ich vlastnostiach sa dozviete v časti Technológie.

Informácie o okuliaroch – Pri popise jednotlivých modelov slnečných okuliarov nájdete základné údaje o modeloch ako typ okuliarov, typ zorníka, kategóriu filtra, optickú triedu. Následne na samotných slnečných okuliaroch nájdete visačku so všetkými potrebnými informáciami pre konečného spotrebiteľa.

Výber správnych okuliarov - V Optimale zrejme nenájdete najnovšie vychytávky zo svetových mól, ale môžete sa spoľahnúť na vynikajúci materiál, dizajn, veľkosť a tvar každého modelu slnečných okuliarov. Vždy sa Vás opýtame na aký účel by mali byť Vaše okuliare prioritne použité. Následne Vám ozrejmíme 3 typy rámov a 3 typy zorníkov, ktoré používame. Pri skúšaní okuliarov je potrebné nechať si dostatok času na skúšanie. Slnečné okuliare „sedia“ správne vtedy, ak čo najviac zakrývajú samotné oči a ich okolie, ak slnečné žiarenie nepresvitá z vrchu, zo spodu a ani z boku. Samozrejme by okuliare nikde nemali tlačiť alebo vytvárať nepríjemný pocit tlaku či zovretia. Náš vyškolený personál ako aj naši obchodní partneri Vám pri výbere okuliarov na základe Vašich požiadaviek a Vašej tváre odporučia tie najvhodnejšie modely z našich kolekcií a Vy si už len vyberiete ten, ktorý sa Vám najviac páči a najlepšie sa v ňom cítite.